Menu Zamknij

Ekwipunek Biegacza

Jak już pisałem w poprzednim artykule, bieganie w stosunku do innych dyscyplin sportowych, jest jedną z najprostszych form ruchu. W dodatku sprzęt do biegania jest stosunkowo tani. Biegać można praktycznie we wszystkim, w czym się tylko czujemy dobrze i wygodnie.

Oczywiście u nas w kraju jest dostępny sprzęt specjalistyczny, który przeznaczony jest właśnie bieganiu, a który sprawia, że bieganie staje się jeszcze przyjemniejsze i wygodniejsze. W porównaniu z poprzednimi latami w naszych sklepach dzisiaj dostępne jest niemalże wszystko, czego potrzebujemy do biegania. Dlatego warto zaopatrzyć się właśnie w taki strój, szczególnie w te chłodniejsze i bardziej mokre dni.

Chciałbym zaproponować Ci zaopatrzyć się w taki sprzęt do biegania. Czasy kiedy biegało się w czym popadnie, już przeminęły. Sam pamiętam, jeszcze kiedy zaczynałem swoją przygodę z bieganiem, to ubierałem na siebie co popadnie, na ogół był to strój piłkarski, często nie dopasowany, lub w zwykłej bawełnianej koszulce, która po namoknięciu przyklejała się do ciała obcierając do krwi sutki. A przy okazji utrzymywała wilgoć bezpośrednio przy ciele narażając organizm na przewianie i wyziębienie.

Tak więc jaki sprzęt jest najważniejszy w bieganiu?

1. BUTY DO BIEGANIA – Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w buty do biegania. Buty biegowe to podstawa. Nie muszą być one bardzo drogie ani bardzo skomplikowane. Warto jednak posiadać buty, które są przeznaczone typowo do biegania. Wielokrotnie widziałem ludzi biegających w butach do koszykówki, siatkówki czy zwykłych butach ogólnosportowych. One są przeznaczone do zupełnie czegoś innego. Typowe buty biegowe będą zdecydowanie wytrzymalsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze. Zapewnią odpowiednią stabilizację i ochronę stopy przed nierównościami terenu, ułatwią odbicie, ale przede wszystkim uchronią nas przed ogromnymi przeciążeniami, jakie występują podczas biegania. Systemy amortyzujące, jakie posiadają takie buty, uchronią nas przed wieloma urazami, a których nie posiadają żadne inne buty, przeznaczone do czegoś innego. Dlatego to właśnie od butów powinieneś rozpocząć kompletowanie swojego ekwipunku biegowego. One są najważniejsze.

2. BIELIZNA – Myślę iż właśnie bielizna powinna znaleźć się w naszej szafie do biegania jako druga po butach. Sam jeszcze na początku biegałem w zwykłej bawełnianej bieliźnie i często miałem problemy z przeziębionymi drogami moczowymi. Dlatego tak ważna jest odpowiednia bielizna. Również dla kobiet dostępne są odpowiednie staniki, przeznaczone właśnie do tej dyscypliny sportowej. Taki odpowiedni stanik jest idealnie dopasowany i przyległy do ciała, który nie dopuszcza do niepożądanych ruchów biustu, a co ma ogromny wpływ na komfort biegania. Sam materiał z jakiej jest wykonany taki struj, ma za zadanie odprowadzać wilgoć od ciała, chroniąc intymne miejsca przed przewianiem.

3. SKARPETKI – Można by zadać sobie pytanie, czy w ogóle są nam potrzebne skarpetki do biegania? Z całą pewnością znaleźli by się zwolennicy biegania bez skarpet. Jednak osobiście tego nie polecam. Skarpetki mają za zadanie izolować nasze stopy od świata zewnętrznego. Jak doskonale wiemy, podczas biegu po lesie może nam do buta wpaść jakiś drobny kamyczek, czy jakaś inna rzecz, a która może sprawić nam wiele bólu obcierając naszą stopę. A jak wiemy, stopa ludzka jest bardzo wrażliwa. Dlatego taka skarpetka ma za zadanie zamortyzować taki kamyk w bucie uniemożliwiając obcieranie. Drugim zadaniem skarpet jest odbieranie potu, jaki występuje podczas biegu. Pot z pocącej się stopy wchłaniany jest przez materiał skarpety. I jeżeli posiadamy odpowiednie obuwie, zawierające odpowiednią wentylację, nadmiar potu usuwany jest z skarpet na zewnątrz obuwia. Na naszym rynku znajdują się odpowiednie skarpetki, które bardzo skutecznie odprowadzają pod ze stopy, ale i uniemożliwiają zwijanie i zsuwanie się skarpety w obuwiu. Odpowiednie skarpetki mają wbudowane wstawki gumowane i materiały elastyczne, które mają taką skarpetkę ściągać i przywierać do obuwia. Komfort biegania w takich skarpetkach jest zdecydowanie większy i bezpieczeństwo biegania większe.

Akcesoria biegacza
Akcesoria biegacza

W moim przekonaniu są to najważniejsze akcesoria, które powinniśmy posiadać. Oczywiście wyposażenie biegacza jest zdecydowanie większe i one są również bardzo ważne, a przynajmniej ułatwiają nam nasze codzienne bieganie. Choć biegając latem, wystarczą nam jakieś spodenki i zwykła koszulka.

Gorzej jest już w chłodniejsze i bardziej deszczowe dni. A zimą to już jest całkiem inna rozmowa i zupełnie inny sprzęt. Tak więc co może się jeszcze przydać?

1. SPODENKI DO BIEGANIA – Odpowiednie spodenki są tak uszyte, by nie ograniczać ruchów podczas biegania, ale i w czasie wykonywania gimnastyki. Bardzo dobrymi zamiennikami spodenek, mogą być również krótkie rajtki. Myślę że są one jeszcze leprze od samych spodenek. Materiał z jakiego jest zrobiony, znakomicie odprowadza pod z ciała na zewnątrz.

2. KOSZULKA DO BIEGANIA – W dzisiejszych czasach, na rynku mamy przeogromny wybór przeróżnych koszulek, nadających się do biegania. Najważniejsze aby taka koszulka nie była bawełniana. Bawełna znakomicie nasiąka potem, ale nie odprowadza go z ciała na zewnątrz. Tak namoknięta koszulka przykleja się do ciała, utrzymując wilgoć bezpośrednio przy skórze. Sytuacja ta jest niebezpieczna szczególnie w chłodne i wietrzne dni, gdyż łatwo wtedy o przeziębienie lub owianie.

3. DŁUGIE RAJTKI LUB SPODNIE – Tak jak z koszulką, spodnie również nie powinny być bawełniane. Po namoknięciu zrobią się one bardzo ciężkie i nie wygodne. W dodatku bardzo wilgotne w okolicach łuku biodrowo-krzyżowego mogą doprowadzić do przeziębienia rwy kulszowej, co może odbić się silnymi bólami w pośladku i mięśniu dwugłowym uda. Długie rajtki są stworzone z materiałów elastycznych i idealnie dopasowujących się do ciała. Tak dopasowane rajtki idealnie trzymają mięśnie uniemożliwiając niekontrolowane zachwiania. Mięśnie w nich męczą się wolniej, ale i nie ograniczają żadnych ruchów podczas biegania i gimnastyki. Materiał również idealnie odprowadza pot z ciała na zewnątrz.

4. BLUZA TRENINGOWA – Zadaniem odpowiedniej bluzy jest utrzymywanie właściwej temperatury ciała w ciepłe i chłodne dni. Materiał z jakiego jest zrobiona w ciepłe dni odprowadza nadmiar ciepła i potu na zewnątrz uniemożliwiając przegrzanie organizmu. W te chłodniejsze dni, większość ciepła zatrzymuje przy ciele i nie umożliwia przedostanie się zimna z powierzchni do ciała. Pełni rolę regulatora temperatury. Innym zadaniem jeszcze jest wygoda i komfort podczas treningów biegowych i gimnastyki.

5. BLUZA PRZECIWDESZCZOWA – Materiał z jakiego jest wytworzona, znakomicie chroni przed deszczem, jak i silnym wiatrem, uniemożliwiając utratę ciepła przez organizm. A w dodatku uniemożliwia przedostania się wilgoci z zewnątrz do ciała.

6. BIELIZNA TERMOAKTYWNA – Mam tu na myśli bieliznę z długim i krótkim rękawem, jak i z długimi nogawkami. Bielizna taka będzie potrzebna szczególnie zimą. Dzięki takiej bieliźnie będziemy mogli utrzymywać idealną temperaturę ciała pomimo niskich temperatur na zewnątrz. Ma ona za zadanie odprowadzać pot od ciała na zewnątrz, ale przede wszystkim utrzymywać stałą temperaturę. Uważam że ona zimą jest najważniejsza.

7. CZAPECZKA Z DASZKIEM – Taka czapeczka latem w upalne dni uchroni Was przed udarem słonecznym, chroniąc głowę od słońca. Daszek również osłoni wasze oczy przed promieniami słońca. Dzięki temu nie będzie raziło ono Was w oczy. Odpowiednia czapeczka wchłania również pot z głowy, dzięki czemu nie spływa on Wam na twarz i w oczy. Uwierzcie na słowo, że pot cieknący w oczy sprawia wiele niepotrzebnego bólu oczu. W deszczowe dni daszek osłoni wasze oczy również od padającego deszczu. Dzięki temu trening będzie dużo przyjemniejszy.

8. CZAPKA – Odpowiednia czapka, szczególnie zimą i te chłodniejsze dni, pomoże Wam utrzymać właściwą temperaturę ciała. Nie wiem czy wiecie, ale głowa działa jak komin. To właśnie głową całe ciepło z ciała ulatnia się na zewnątrz. Aby szybciej i efektowniej wykonać zimową rozgrzewkę, potrzebujemy uzyskać właściwą temperaturę ciała. Brak czapki, sprawia że ciepło ucieka. A co za tym idzie, rozgrzewka staje się mało efektowna. Poza tym dzięki czapce chronimy nasze zatoki, dzięki czemu jesteśmy zdrowsi.

9. ZEGAREK DO BIEGANIA – Temat zegarka to temat rzeka. Dlatego postaram się niedługo nagrać osobny film na jego temat. Ale tak krótko. Zegarek ( stoper ) jest kolejnym narzędziem ułatwiającym nam wykonywanie naszych treningów. Dzięki niemu jesteśmy w stanie precyzyjnie kontrolować nasze treningi, tempo biegu, tętno wysiłkowe i spoczynkowe, jak i czasy przebiegniętego dystansu lub odcinków tempowych. Każdy kto myśli o postępach w bieganiu, o poprawianiu swoich wyników, powinien go posiadać. Osoby biegające dla zdrowia, którym nie zależy na wynikach swojego biegania, nie potrzebują zegarka. Pozostali tak. Oczywiście zegarek nie musi być skomplikowany i drogi. Nawet NIE POWINIEN 🙂 Ale o tym innym razem 🙂

10. CZOŁÓWKA– Inaczej latarka na głowę lub klatkę piersiową. Wyposażenie to zdecydowanie się przyda w zimowe krótkie dni. Zimą kiedy szybko robi się ciemno i po pracy dopiero wychodzimy na trening, potrzebujemy oświetlić sobie drogę. Dzięki temu biegamy bezpieczniej. Widzimy przed sobą Wszelkie przeszkody, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć jakichś urazów czy kontuzji.

11. RĘKAWICZKI – To kolejne wyposażenie biegacza, które jest potrzebne szczególnie w chłodne i zimowe dni. Każdy kto biega zimą, wie jak nieprzyjemne jest bieganie, kiedy sztywnieją nam dłonie. Tak jak i czapka, chronią nas one przed utratą temperatury ciała. A właściwa temperatura podczas biegania jest kluczowa. Od niej zależy komfort naszego biegania.

Jak to mówią, „Sprzęt nie biega” ale może on nam w znacznym stopniu uprzyjemnić to bieganie. Oczywiście jest jeszcze wiele innych gadżetów przeznaczonych do biegania. I też w jakimś stopniu mogą się nam przydać i uprzyjemnić nasze treningi. Choć wiele z nich jest szkodliwa, która niszczy nasze postępy i przyczyniają się do urazów i kontuzji. Niektóre mogą niszczyć efektywność naszych treningów. Dlatego w tym poście chciałem wymienić tylko te które są potrzebne i przydatne. A które pomagają w naszych treningach i postępach biegowych.

Zdzisław Kasperowicz

Ekwipunek biegacza
Ekwipunek biegacza
Opublikowano wBieganie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.